Penisy sú všade a chémia si zobrala dovolenku

Penisy sú všade a chémia si zobrala dovolenku

28. decembra 2018 0 Od Dobyden

Ešte dosť dávno, keď bol Badoo otravný sused facebooku, som o ňom napísala kratší článok. Nikdy som nebola príliš veľký fanúšik online dating sites alebo teda zoznamiek. Občas som aj rozmýšľala nad tým, čo mi na celom tomto koncepte tak pekelne vadí, a prečo sa veľa mojich kamarátov úplne bez problémov registruje po takýchto weboch. Vitaj vo svete srdiečok, náhodných dick pickov a obrátenej logiky randenia.

Možno by som o tomto pofidérnom komunitnom webe nenapísala článok, keby niekoľkých ľudí okolo mňa za vtedajšie obdobie nepostihla horúčka Badoo. Jedná sa o ochorenie, ktoré najlepšie popisuje definícia: strata času na pochybnej sociálnej sieti. Badoo je tajuplné miesto plné čarov a mágie, niečo ako slovenský parlament, kde sa dejú všetky zverstvá. Alebo je to predsa len zoologická?  Jedna z možností určite…

Zakladatelia Badoo sú veselá partia stratégov, vydieračov a očividne vedia, ako robiť podprahovú reklamu.  Neviem, či je to ešte stále tak, ale kedysi Badoo rozposielalo hromadné maily, v ktorých pobádali userov, že ak si chcú údajne existujúci účet zrušiť, musia sa do neho najskôr prihlásiť. Celkom rafinované, nie?

Nehovorím, že sa na to chytili len úplne bábovky, no už toto zaváňalo pokusmi o nabúranie sa do súkromia a kalkulom. Ľudia sa na to ešte pred 7 rokmi chytali. Vtedy bola hranica vedomostí o internete trošku v pokročilom stredoveku. Teraz je to iné len preto, lebo sme sa dobrovoľne vzdali svojho súkromia. Máme aké-také povedomie, kde by sme sa prihlasovať nemali, a kde sa prihlásiť môžeme, no i tak nám hlások v hlavičke hovorí, že to nie je tak celkom bezpečné.

Pripadá mi to, akoby sa ľudia prihlasovali na Badoo najskôr zo zvedavosti, no zotrvávajú tam, pretože potrebujú vedieť, čo si o nich myslia ostatní. Očakávajú, koľko srdiečok dostanú a či sa stanú časom dostatočne atraktívnymi pre okolie.

Celý systém výberu zaváňa ruským chladom. Ak sa ti niekto páči, dáš mu srdiečko, ak sa ti niekto nepáči, pokrčíš ksicht, stlačíš krížik a vygeneruje ti ďalších 30 vylízancov, ktorým môžeš napísať.

Badoo má sídlo v Londýne, no hlavný kancel je v Moskve. V 2012 mali niečo cez 200 zamestnancov a dnešným dňom majú také obraty, že by mohli z Krymu urobiť Disneyland.

Aj napriek tomu, že Badoo má tichú nálepku „sex-zoznamka“, výskum potvrdil, že sem chodí 25% zaregistrovaných ľudí hľadať lásku a romantiku. Predpokladám, že z tých 25% sa v stopových množstvám niečo dostalo aj na Slovensko, no skúsenosti užívateľov, ktorých denno -denne počúvam, sa skôr blížia k zvyšným 75%.

Nalejme si čistého vínka, z loga smrdí nefalšovaná lacnota a Rusko, to bude asi tou oranžovou farbou. Evokuje vo mne pocit škôlky plnej pedofilov (niečo ako staré logo m-banku) Neviem, či má ten guľatý tvar symbolizovať hravý okruh priateľov alebo hravý okruh psychopatov.

Stránka sľubuje, že je zdarma no s príplatkom za vyššie štandardy? To má znamenať čo? Že, keď ma omrzia úchyláci, ktorí chodia verejnou dopravou, tak si priplatím a začne mi ponúkať úchylákov, ktorý jazdia na Porche?

Ide snáď o najpovrchnejšiu zoznamku, kde sa o užívateľovi nedozvieš z opisu, ale prvotne ide o fotku. Posilňuje k preferovaniu estetickej stránky pred tou duševnou. Keď sme pri tom, fotky s fitka, fotky pri cudzích autách a fotky na pláži sú asi najčastejšie, čo na Badoo nájdeš. Existujú tu dokonca také indivíduá, ktoré rozhodili siete a fungujú na nasledovnom princípe: Otvorí si okná s 20 preferovanými jedincami. Všetkým rozpošle dopredu vypracovanú litániu, ktorá má dotyčných presvedčiť o ich dokonalosti, a zároveň povedať niečo o spomínanom stratégovi. Aby si bol v obraze, nejde o nijaké rafinované pick-up lines. Sú to tie najprimitívnejšie formy balenia obtiahnuté pozlátkom dlhých súvislých viet vo svete jednorožcov, sexu a dosť zlej gramatiky.

Napísať, že v dnešnej dobe je online randenie netradičná metóda, je neaktuálne ako majonéza po záruke. Maslow so svojou pyramídou potrieb jasne naznačil, že láska je jednou zo základných ľudských potrieb, preto sa ju mnoho ľudí rozhodlo hľadať na internete. Paradoxy nikdy nevyjdú z módy. Keď sa ti nedarí lásku nájsť vo svojich sociálnych kruhoch, lebo si kosoštvorec a ostatní lietadielko, prirodzene ideš na internet, pretože cyberpriestor je jeden z najsystematickejšie a najanarchistickejšie usporiadaných ekosystémov, ktoré môžeš na našej planéte nájsť. A ty si romantik a vieš, že láska vzniká z chaosu. Či?

Povaha partnera vo vzťahu je veľmi dôležitá, preto teda hľadáš svoju lásku na základe fotografie, to dáva zmysel. Aplikácie sú už teraz tak vymakané, že aj alkoholik môže vyzerať ako slušný človek. Stigma online zoznamky ubližuje len tomu, kto v nej nevie operovať, no nie? A zoznamky sú živné pôdy pre takýchto ľudí.

Nie je to sen? Nevieš existovať ako normálny človek a zrazu objavíš stránku, ktorej algoritmus úplne vyjebe s tým, že si nevieš zmenežovať vlastný čas. Online randenie je výstavným modelom efektívneho riešenia na serióznu pliagu planéty. Veď scrollovanie a lajkovanie fotiek sa vôbec nebije so zvládaním času a predsa to zaberie omnoho menej minút ako sa stretávať s ľuďmi v sociálnom kontexte zoči-voči. To dá rozum! A ty si veľmi inteligentný.

Trochu som zabrdla do štatistík a objavila, že až 1 z 5 vzťahov (a možno to bude už viac, bol to výskum spred 10 rokov) sa zrodil v cyberpriestore. Do percent ti to veru neprerátam, ale poďme sa tváriť, že teda ide o veľmi znepokojivé čísla, ak berieme do úvahy fakt, že väčšina z týchto vzťahov nemá ani takú životnosť ako vyššie spomínaná majonéza.

Znudení manželia a vyhorené manželky si prostredníctvom appky mastia ego. Veď sa nikto nedozvie, že mi doma spinká moje najväčšie šťastie hneď vedľa môjho najväčšieho nešťastia. A bokovky sú tak jednoduchá voľba, no nikto nechce hrať druhé husle. Nikdy. Dokonca aj tá milenka, ktorá najskôr začína s nulovou istotou, chce mať aspoň nejakú istotu. Rodina sem, rodina tam, manželka sem, milenka tam. Vedel si, že až 57% ľudí na zoznamkách klame o tom, že sú vo vážnom vzťahu?

Pekne to vystihla Wetty Bright, ktorá v jednej pesničke zhrnula ako sa pravdepodobne cíti každá milenka alebo milenec: „…don’t you blame me for what I’m doin‘. It’s your man, he won’t leave me alone. Now if you were takin‘ care of you J-O-B. I wouldn’t be wreckin‘ your happy home.“ Ale to som trochu odbočila, che-che…

Človek sklamaný a vyfackaný nejednou aplikáciou ti povie, že dating apps a online dating sites nefungujú, že algoritmus je zle nastavený. Že to programovali roboti, ktorých zaplatil vráskavec George Soros. Vdýchnu do aplikácie život s tým, že ju obviňujú z nepresnosti. „Prečo mi po filtrovaní ukáže len samé tulene?“ pýta sa sklamane, inštalujúc novú appku.

Aby som ťa stále nezahŕňala len hejtom, ponúkam ti niekoľko najzaujímavejších faktov, ktoré som zozbierala čítaním nudných výskumov, aby tento článok vôbec mohol vzniknúť. Nemáš za čo.

Element mužskosti a ženskosti, ktorý je citeľný a môžeš ho vnímať len pri konverzácii zoči-voči, má na sociálnych sieťach absolútne nulový efekt. Teda fakt, či si zoženieš rande závisí z 90% len od toho, či je človek nalíčený, vystajlovaný a odfotený podľa aktuálnych štandardov krásy.

Výška je vôbec najdôležitejší aspekt maskulinity. Čiže čím väčší čávo, tým viac ho chceš. Je to jednoduchá matematika a okrem toho, ja sa osobne cítim pri vyšších chlapoch bezpečnejšie. Ak pri tebe žena prehodnocuje vlastnú ženskosť len preto, lebo si menší ako ona, asi nebudete mať IRL príliš dobrú zhodu. Rozhodovanie na základe tohto aspektu je na online zoznamke úplne vymazané, poprípade skreslené. Vedel si, že existuje až 80% šanca, že ak je muž menší ako žena, prestáva ho vidieť ako potenciálneho romantického partnera?

No ty aj tak objavíš dokonalú osobu. Na základe profilu si predstavíš váš spoločný život. Vidíš okolo seba behať roztatárených malých harantov s osratými zadkami, zatiaľ čo slnko svieti na tvoju maľovanú chalúpku v strede slovenskej divočiny. Akonáhle si však s človekom prehodíš zopár viet, vieš že to nie je nijaký vzdelaný a fundovaný akademik, ako sa zmieňoval v profile. Stačí ti jedno vydímkrástny a tvoje imaginácie sa rozplynú ako low cost parfém z DM-ky. Nesúhlasíš so Zverinom, ktorý povedal, že ľudia klamú a ty tak nebojácne ctíš pravdu, až sa ju rozhodneš ignorovať.

Nikto na sociálnej sieti nehovorí pravdu, nikdy nevieš, s kým si píšeš. Môžeš byť starý chlap, ktorý si svoje mindráky lieči na tom, že sa vydáva za 20-ročnú blondínku. Zohnať si fotky kohokoľvek v tejto dobe naozaj nie je problém. Behom pol hodiny by som dokázala vytvoriť uveriteľný instagramový účet s fotkami, ktoré by ani neboli moje.

Nehovoriac o tom, že veľa mužov v skutočnosti netuší, ako dievča vlastne vyzerá, pretože teraz je maskérka každá druhá tínedžerka a doslova si na tvár dokáže namaľovať tvár niekoho iného. Stačí, keď sa trochu pohrá s kontúrovaním. Ďalšia vec je fakt, že odkedy sa na Slovensku celoplošne rozmohol názor, že napichnúť si vrchnú peru je sexi, dokázala by som k prototypu okamžite nájsť uveriteľnú dvojníčku.

Uvažoval si niekedy, ako veľmi sa hľadanie partnera na zoznamke podobá nákupu auta? V hlave máš akú-takú predstavu, čo by si chcel. Nemusí byť nové, stačí ojazdené, na nové nemáš a ani by si ho nechcel, lebo by si ho dojebal a je náročné na údržbu. V hlave môžeš mať celý zoznam špecifikácii a možností, ale niekde v hĺbke duše cítiš, že to beztak nebude ono, a že dokonalé auto neexistuje.

Od roku 2013 stále klesá počet ľudí, ktorí si myslia, že ľudia, ktorí sa registrujú na zoznamkách sú zúfalí. Ja si to myslím stále. Všeobecne tento názor začal primárne prevládať preto, lebo čím sme k sebe technologickejšie bližšie, tým sme si vzdialenejší. Tak isto, navzdory tomu, že sa niekto neustále sťažuje na to, že online zoznamky sú naozaj strata času, si ľudia myslia, že je to dobrý spôsob ako stretnúť životného partnera.

Prosím? To vážne? Áno, keď sa bavíme na úrovni veľmi rozsiahlej vizuálnej prérie, kde môžeš súdiť len na základe fotky a musíš veriť, že to, na čo pozeráš ako na večeru v Hiltone, je 100% pravda. Nevieš, s kým ideš von, nevieš, akú má povahu, nevieš, či sa ho dokážeš zbaviť, keď si náhodou nesadnete. Nevieš, či nie je násilník, nevidíš jeho reč tela, takže sa ti nezapnú bullshit detektory, ktoré ti hovoria, že asi niečo nie je v poriadku.

Zoznamka je jednoducho miesto, kde sa stretneš s veľmi rozmanitou typológiou ľudí. Niektorí ti pošlú dick pick na počkanie a niekedy sa ti ich v chate urodí ako pod Vianočným stromčekom. Nehovoriac o tých divných vibráciách, ktoré k tebe vedia ľudia poslať za pomoci čudnej spleti viet, pre ktoré nemám ani pomenovanie.

Ak niekto myslí seriózne štvrtinu z tých creepy vecí, ktorými ťa v chate zaplaví, tak okamžite volám Muskovi a sťahujem sa na Mars, odkiaľ som asi prišla.

Avšak, nenechaj sa odradiť, ak ti píše Nigérijská princezná sľubujúca príjemné momenty, určite si choď za tým, čo naozaj chceš. Veď to predsa hlásajú novodobé filozofie nie?

A čo, že budeš vyzerať ako vyberavé a posudzovačné geňo? V reštike tiež neješ to, čo je na prvej strane a trvá ti približne 10 minút, kým sa rozhodneš, že si dáš bryndzové halušky alebo syr s hranolkami, či kura s broskyňou. Áno, toto sú metafory.

Napriek tomuto všetkému obviňuješ technológiu, strieľaš urážky do poštára, zatiaľ čo by si ich mal strieľať do zrkadla. Tvoje čudné návyky a tvár v cyberpriestore zmutujú ako dokonalá pleseň a ty sa divíš, prečo si nevieš nájsť lásku svojho života prostredníctvom dating appky? Počas rozpuku automobilového priemyslu mohli mladí utekať z domu na rande pred rodičmi a nám ostalo čo? Lacná a ľahko dostupná forma romantiky. Ako som písala, paradoxy nikdy nevyjdú z módy.

Niekto sa na zoznamky chodí len predať. Trochu ego tripu ešte nikoho nezabilo, ale ruku do ohňa za to nedám. Chodí tam kopa experimentátorov, ktorí si robia titul z flirtovania, ale prepadávajú každou novou správou, ktorú napíšu. Vedia, že keby si toto isté skúsili naživo, pravdepodobne by sa na súdny príkaz nemohli viac k láske svojho života priblížiť. Na internete je všetko bezpečnejšie. Zatiaľ čo naživo môžeš dostať facku, poprípade hlavné mesto Thajska rovno medzi nohy, ak na zoznamke niekomu napíšeš niečo podobné, správa ostane prečítaná, pri najlepšom nepovšimnutá.

Až 41% ľudí je neschopných udržať na zoznamkách konverzáciu na priateľskej úrovni a začne svoj verbálny flirt, čo je veľakrát ostatným dosť nepríjemné. Stále môžeš svoje šance na úspešný kontakt zabiť istotou v podobe jednoduchosti: „Ahoj.“ Alebo zvoliť niečo netradičnejšie s politickým podtónom: „Máš vyžarovanie diktátora stredného východu, spôsobuješ povstanie v mojich trenkoch.“ A dostať po papuli.

Iba 5% (výskum sa robil v Amerike) ľudí si našlo cez internet skutočnú spriaznenú dušu. Opakujem – cez internet, čo nemusí byť nutne appka ako skôr rôzne fóra, enviromenty hráčov, záujmové skupiny atď. Prečo si myslíš, že práve ty patríš k tým 5%?

Online dating appky a stránky sú ako stvorené na to, aby si pochopil, že si v živote nenájdeš lásku a navyše sa to všetko deje v pohodlí tvojho domova, tak si to teda uži.